Лист № 167/1-2 від 04.10.2017 Голові Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності щодо законопроекту про посилення відповідальності за пошкодження та/або крадіжки телекомунікаційного обладнання та мереж

Вихідні реквізити
Вих. № 167/1-2 від 04.10.2017
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності

 

Голові Комітету з питань законодавчого

забезпечення правоохоронної діяльності

Кожем’якіну А.А.

 

Копія:

Голові Комітету з питань інформатизації та зв’язку

Данченку О.І.

Вих. № 167/1-2

від 04 жовтня 2017 р.

 

Щодо законопроекту про посилення

відповідальності за пошкодження

та/або крадіжки телекомунікаційного

обладнання та мереж

 

Шановний Андрію Анатолійовичу!

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ) висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

21 квітня 2016 року у Верховній Раді України за № 4497 зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж)», ініціаторами якого є народні депутати України Семенуха Р.С., Данченко О.І., Костенко П.П. та інші (далі – проект Закону № 4497), який 20 червня 2017 року передано на доопрацювання в Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Також, 16 травня 2017 року за № 6454 зареєстрований проект Закону України «Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо операцій з металобрухтом та посилення відповідальності за викрадення телекомунікаційного обладнання)», ініціаторами якого є народні депутати України Данченко О.І., Семенуха Р.С., Матузко О.О. та інші (далі – проект Закону № 6454).

Вказані законопроекти мають за мету внесення змін до законодавчих актів задля посилення відповідальності осіб, які вчинили пошкодження та/або викрадення телекомунікаційного обладнання, складових телекомунікаційних мереж.

Тому, з метою якнайшвидшого вдосконалення норм законодавства та прийняття закону про посилення відповідальності за правопорушення/злочин, зокрема, шляхом пошкодження та/або викрадення телекомунікаційного обладнання, складових телекомунікаційних мереж, пропонуємо при доопрацюванні проекту Закону № 4497 сформувати текст нового законопроекту, врахувавши також положення проекту Закону              № 6454 щодо внесення змін та доповнень до статті 188 Кримінального кодексу України, статті 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення та, відповідно, зміни до частини дев’ятої статті 4, частини третьої статті 6 Закону України «Про металобрухт».

Зазначаємо, що листом від 30.05.2016 № 79/1-2 (див. додаток до цього листа) на Вашу адресу ІнАУ надано ґрунтовні пропозиції до проекту Закону № 4497, які необхідно врахувати при розробленні нового тексту законопроекту.

Крім цього, Розділом 3 «Щодо розвитку інформаційної інфраструктури» Рекомендацій парламентських слухань на тему: «Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України», схвалених постановою Верховної Ради України від 31.03.2016 № 1073-VIII, Кабінет Міністрів України зобов’язаний був розробити та подати на розгляд Верховної Ради України зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за умисне пошкодження кабельної, радіорелейної, повітряної ліній зв’язку, проводового мовлення або споруд чи обладнання, що входять до їх складу, яке спричинило тимчасове припинення зв’язку.

Також, з ініціативи Комітету з питань інформатизації та зв’язку спільно із Дніпропетровською облдержадміністрацією, територіальними підрозділами органів державної влади та представниками галузі ІКТ 16 червня 2017 року у м. Дніпро проведено виїзне засідання, у ході якого обговорено питання крадіжок та пошкодження телекомунікаційного обладнання, як потенційної загрози для національної безпеки. Обговорення питання протидії зазначеним злочинам було актуальним і під час проведення конференції «Дні електронних комунікацій» ДЕК-2017, яка відбулась 7-10 червня поточного року у м. Одеса та Української конференції операторів зв’язку (УКОЗ-2017), яка відбулась у період з 28 вересня – 01 жовтня поточного року у Буковелі (с. Поляниця).

Оскільки, останнім часом збільшились випадки саме навмисного руйнування (підпали) колодязів кабельної каналізації електрозв’язку, телекомунікаційного обладнання, що має наслідком нанесення значної майнової шкоди як операторам, провайдерам телекомунікацій, так і абонентам, та проявляється у перешкоджанні доступу до телекомунікаційних послуг на тривалий час, то існують реальні ризики посягання на основи національної безпеки держави.

Враховуючи наведене та те, що інформаційна безпека є невід’ємною складовою національної безпеки України, пропонуємо при доопрацюванні тексту проекту Закону                       № 4497 розглянути можливість доповнити статтею 114-2 Розділ 1 «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України, якою визнати злочином дії шляхом умисного пошкодження телекомунікаційних мереж, направлених або які призвели до пошкодження, викрадення телекомунікаційних мереж з нанесенням значних фінансових збитків та шкоди інформаційній безпеці держави, а не шляхом внесення змін до статті 360 Розділу XV «Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян» та, відповідно, посилити межі відповідальності за вчинений злочин. 

Крім зазначеного, у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за умисне знищення або пошкодження об’єкта життєзабезпечення» (реєстраційний № 6653 від 23.06.2017), який, наразі, знаходиться на опрацюванні у Вашому Комітеті.

Враховуючи, що положення, запропоновані ініціатором законопроекту – народним депутатом України Бубликом Ю.В., суперечать підходам до встановлення відповідальності за правопорушення та злочини, пов’язані з пошкодженням та/або викраденням телекомунікаційного обладнання, складових телекомунікаційних мереж, які виражено у проекті Закону № 4497, а також містить терміни, як-то «об’єкти життєзабезпечення», «об’єкти електрозв’язку», визначення яких відсутні у законодавстві, просимо прийняти рішення про відхилення проекту Закону № 6653.

Додаток: копія листа від 30.05.2016 № 79/1-2 «Щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за пошкодження телекомунікаційних мереж) (реєстраційний № 4497 від 21.04.2016)».

 

З повагою, 

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                   О.Федієнко