Лист № 210 від 28.12.2017 Голові Комітету ВРУ з питань інформатизації та зв’язку щодо сприяння врегулюванню ситуацій, пов'язаних з невиконанням Закону про доступ

Вихідні реквізити
Вих. № 210 від 28.12.2017
Відправник
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач
Комітет Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку

                                                                                              Голові Комітету Верховної Ради

                                   України з питань інформатизації

                              та зв'язку

Данченку О.І.

Вих. № 210

від 28 грудня 2017 р.

 

Щодо сприяння врегулюванню ситуацій,

пов’язаних з невиконанням Закону про доступ

 

Шановний Олександре Івановичу!

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), яка об’єднує понад 190 підприємств сфери ІКТ, серед яких, в переважній більшості, оператори та провайдери телекомунікацій України, засвідчує Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

З 04.06.2017 набув чинності Закон України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» від 07.02.2017 № 1834-VIII (далі – Закон про доступ), який повністю буде застосовуваний після затвердження відповідних Правил та Методик, розроблених на його виконання. Проте, і до впровадження вказаних нормативно-правових актів, окремі положення Закону про доступ повинні застосовуватись та, відповідно, дотримуватись сторонами у відносинах, пов’язаних з доступом до інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ.

До ІнАУ надходить інформація та звернення на дії окремих власників (володільців) інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ, а, в переважній більшості, це ОСББ, якими повністю нівелюються Закон про доступ та напрацювання в частині урегулювання процедури доступу до багатоквартирних будинків з метою розміщення телекомунікаційних мереж та обладнання та надання телекомунікаційних послуг споживачам.

Серед основних проблем, з якими оператори, провайдери телекомунікацій (учасники ІнАУ) звертаються є:

1) Відмова у наданні доступу в будинок для розміщення телекомунікаційних мереж для надання телекомунікаційних послуг без будь-яких пояснень або з мотивів, що телекомунікаційні послуги вже надаються одним оператором телекомунікацій. Тобто, окремими власниками (володільцями) будинків просто ігнорується письмове звернення оператора/провайдера телекомунікацій про укладення договору на виконання вимог Закону і залишається без відповіді, навіть, залишаються поза увагою письмові звернення від жителів будинку про намір отримувати послуги саме в певного оператора/провайдера телекомунікацій. Зокрема, така ситуація має місце при зверненні ТОВ «НВО «ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ» у жовтні 2017 року до ТОВ «КИЇВСЬКА КОМУНАЛЬНА КОМПАНІЯ» (м. Київ, вул. Кондратюка, 1) з проханням надати доступ для розміщення телекомунікаційних мереж та обладнання в будинках № 3, 5, 7 по вулиці Кондратюка у м. Київ.

Частиною першою статті 16 Закону про доступ встановлено, доступ до інфраструктури об’єкта доступу здійснюється на підставі договору з доступу між власником інфраструктури об’єкта доступу та замовником, що укладається відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

А, відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про телекомунікації» одним із принципів діяльності у сфері телекомунікацій є заохочення конкуренції в інтересах споживачів телекомунікаційних послуг.

Відтак, вважаємо, що вищезазначені дії ТОВ «КИЇВСЬКА КОМУНАЛЬНА КОМПАНІЯ» (м. Київ) не відповідають названим статтям Закону про доступ та Закону України «Про телекомунікації».

Зазначена проблема може бути вирішена шляхом усунення неправомірних перепон доступу до інфраструктури будинків за вказаними адресами.

2) Власники (володільці) інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ намагаються «нав’язати» умови у договорі, які є обтяжливими для оператора, провайдера телекомунікацій та не встановлені Законом. Зокрема, мають місце пропозиції укласти договір на умовах, відповідно до яких власник (володілець) інфраструктури має право в односторонньому порядку вносити зміни в договір чи припиняти його дію; відсутня можливість пролонгації договору; обмеження кількості абонентів, яким провайдер може надавати телекомунікаційні послуги; необґрунтовані штрафні санкції у разі невиконання умов договору. Така позиція та поведінка окремих власників (володільців) інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ призводить до «затягування» укладення договорів про доступ та, відповідно, надання телекомунікаційних послуг абонентам в умовах конкуренції. Зокрема, така ситуація має місце у процесі укладання договору ТОВ «НВО «ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ» з ОСББ «ДНІПРОВСЬКА НАБЕРЕЖНА 26-А» про доступ в будинок за цією ж адресою у м. Київ.

Також, за наявною в ІнАУ інформацією, для входження в комплекс та розміщення телекомунікаційного обладнання у ТОВ «ПЖ КОМФОРТНИЙ ДІМ ЛІСОВА КАЗКА»  (02089, м. Київ, вул. Радистів, 34, корпус 1, приміщення 64) пропонується ТОВ «ІМК» сплатити 100 тис. грн, після чого буде надано дозвіл на доступ, розміщення телекомунікаційного обладнання та надання послуг з доступу до Інтернет мешканцям  даного будинку. При цьому, власника інфраструктури багатоквартирного будинку також інформовано про наявність звернень від жителів даного будинку про бажання отримувати телекомунікаційну послугу саме від ТОВ «ІМК».

В даних випадках, порушується положення не лише Закону про доступ, а й статті 5, 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» щодо реалізації права співвласників ОСББ вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку.

3) Оператори, провайдери телекомунікацій змушені сплачувати плату за доступ, розміри якої не мають відповідного економічного обґрунтування та не відповідають розмірам, встановленим у частині сьомій статті 17 Закону про доступ. Зокрема, така ситуація має місце відносно ТОВ «НВО «ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ», яке сплачує ОСББ «ЧАВДАР 1» (м. Київ) плату за розміщення телекомунікаційного обладнання та доступ у будинку за адресою: м. Київ, вул. Чавдар, буд. 1, на 350 квартир у розмірі 2 500,00 грн/місяць.

4) Пропозиція власника (володільця) інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ розірвати діючі договори на 2018 рік та встановити завищену плату за доступ, розмір якої буде залежний від надходжень оператора, провайдера телекомунікацій від надання телекомунікаційних послуг. Так, за наявною інформацією, оператори, провайдери телекомунікацій у м. Бровари, які надають телекомунікаційні послуги у будинку 19 по вул. Грушевського, намагаються від дати набрання чинності Законом про доступ, провести технічну інвентаризацію телекомунікаційних мереж та укласти договори з доступу. Однак, керівництво ОСББ «Грушевського 19» направило листи про розірвання з 2018 року всіх чинних договорів, а, за неофіційною інформацією, плату за доступ до інфраструктури операторам, провайдерам телекомунікацій, пропонують встановити у розмірі 30% від грошового обігу від надання телекомунікаційних послуг у будинку або 500 гривень на місяць, що значно перевищує граничні розміри, встановлені у частині сьомій статті 17 Закону про доступ.

5) Власники (володільці) інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ намагаються «нав’язати» операторам, провайдерам телекомунікацій оплатити додаткові витрати, не пов’язані з доступом та укласти договір сервітуту.

Зокрема, за наявною в ІнАУ інформацією, така ситуація має місце щодо ПП «Технічна компанія «Мега» (м. Лозова, Харківська область), якому комунальне підприємство «ЖИТЛОВА УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ» Лозівської міської ради Харківської області (64604, Харківська область, м. Лозова, мікрорайон 1, будинок 17)  пропонує укласти договір сервітуту та, відповідно, умови якого не містять кола прав та обов’язків сторін, визначених Законом про доступ. Відповідно, і вартість доступу і, можливо, інші платежі будуть за межами граничних величин, встановлених Законом про доступ. Тобто, підприємство комунальної власності повністю зневажає вимоги Закону про доступ.
Отже, на сьогодні, нами виявлено непоодинокі факти невиконання вимог Закону про доступ, як в місті Київ, так і інших регіонах України. Така бездіяльність або нехтування законом з боку керівників названих підприємств, які є або виконують функції власників (володільців) інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ, в свою чергу, не є ознакою стабільності, розвитку конкуренції на ринку телекомунікаційних послуг та не сприяє здійсненню операторами, провайдерами телекомунікацій господарської діяльності.

Тому, вважаємо, що в діях окремих ОСББ та комунальних підприємств (а ймовірніше за все, їх керівників) має місце ігнорування законодавства, зокрема, статті 31 Закону України «Про телекомунікації», Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж», статей 5, 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в частині встановленої процедури доступу до інфраструктури об’єктів будівництва та БРМ з метою розміщення телекомунікаційних мереж та права співвласників ОСББ вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку.

Хочемо зазначити, що названі у цьому листі оператори/провайдери телекомунікацій самостійно вживають заходи та намагаються вирішувати питання у межах Закону про доступ та іншого законодавства, проте, поки що, безрезультатно.

Враховуючи вищенаведене, просимо, у межах законодавчо визначених повноважень та компетенції, сприяти врегулюванню зазначених фактів, які пов’язані з небажанням та ігноруванням окремими особами виконувати вимоги Закону про доступ, що може мати негативний наслідок для операторів, провайдерів телекомунікацій у вигляді неоправданих додаткових фінансових витрат або підвищення абонентної плати на телекомунікаційні послуги, адже «непомірні» фінансові вимоги оператори, провайдери телекомунікацій будуть змушені включати до складу витрат на свої послуги.

 

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                     О. Федієнко